6 dobrych nawyków w ciąży

6 dobrych nawyków w ciąży

Posted by Ada Fiedorow on

Jeśli jesteście przyszłymi Mamami, z pewnością wielokrotnie zastanawiałyście się na nad tym, jak dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w tym wyjątkowym i szalonym okresie. Dlatego dzisiaj przygotowałam dla Was 6 dobrych nawyków, na które warto zwrócić uwagę podczas swojej ciążowej przygody.

 

Zrównoważona dieta – balans i umiar.

I choć dla wielu może wydawać się to oczywiste, bo przecież zrównoważona dieta jest ważna zawsze i nie tylko podczas ciąży, to temat jest naprawdę istotny i musi się znaleźć na pierwszym miejscu mojej listy, ale głównie dlatego, że tutaj pierwszoplanową rolę gra Wasze podejście.

 

Zrównoważona dieta jest ważna w ciąży – no dobra, ale co to tak właściwie znaczy? Zadbajmy o to, by nasza dieta opierała się na różnorodnych grupach pokarmowych, owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, białkach, zdrowych tłuszczach i produktach mlecznych, unikajmy wysokoprzetworzonych produktów, ale nie bądźmy dla siebie zbyt surowe – test „ciążowych zachcianek” nie bez powodu stał się hitem na TikToku.

 

Najważniejszy jest tutaj balans i umiar – zrozumienie własnego ciała i jego potrzeb w okresie ciąży. Każdy organizm, tak samo jak każda ciąża, to sprawa niezwykle indywidualna. Jeżeli Ty, przyszła Mamo, jeśli tylko czujesz, że przydałaby Ci się pomoc specjalisty, to skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Z pewnością dobierze produkty właśnie pod Ciebie i Twoje dziecko.

 

Dbaj o relacje z innymi, ale nie rób nic na siłę.

I tak, jak już pisałam w punkcie pierwszym o indywidualności, tutaj też się powtórzę. Każdy jest inny i nieważne jak banalnie, to brzmi, to jest to po prostu fakt.

Ciążę też przechodzi się na własne sposoby i trzeba to po prostu uszanować. Dbanie o siebie, wewnętrznie, podczas ciąży to coś, co również powinno znaleźć się na tej liście. To my wiemy, jak w danej chwili się czujemy i czego na ten moment potrzebujemy. Nie możemy dać sobie wmówić, że ktoś wie od nas lepiej.

Dbanie o relacje z naszymi najbliższymi podczas ciąży jest ważne, oczywiście, ale musimy umieć powiedzieć „nie”, kiedy tego potrzebujemy. Ilekroć ktoś z mojego otoczenia spodziewał się dziecka, raptem wszyscy dookoła chcieli brać w tym udział i stawali się ekspertami. Jeżeli czujesz się zmęczona, zła, chcesz pobyć sama, bo nasłuchałaś się już zbyt wielu opowieści o porodach, to masz prawo powiedzieć „nie”. Znajdź w tym całym emocjonalnym wirze miejsce dla siebie i swoich potrzeb.

 

Unikaj stresu – nie jest Ci teraz potrzebny.

Tutaj także mogę nawiązać do wcześniejszego punktu, bo przecież odcięcie się od niechcianych komentarzy na temat swojej ciąży, redukuje liczbę stresujących sytuacji.

 

I choć łatwo powiedzieć „nie stresuj się”, to w praktyce czasem wcale nie jest to takie łatwe. Może więc prościej jest zadać pytanie „Co zrobić, gdy już się zestresowałam?”. Możesz poszukać skutecznych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, oddychanie głębokie, czy masaż. Znajdź czas na relaks. Ulubiona książka? Film? Piosenka? Może jakieś hobby? Staraj się znaleźć coś, co odciągnie Twoje myśli od stresujących tematów i sytuacji. Nie analizuj ich zbyt intensywnie – skup się na czymś, co przyniesie Ci ulgę i odprężenie.

 

Dzienniczek ciążowy.

 

Tak, dokładnie – dzienniczek ciążowy! Zapisuj swoje odczucia, emocje, przeżycia, zmiany, które dostrzegasz – generalnie wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. To fajna pamiątka, ale też przydatne narzędzie do monitorowania swojej ciąży. Możesz wykorzystać go na wizytach u Twojego lekarza, ale też dla siebie. Dzięki temu będziesz wiedziała, jakie emocje towarzyszyły Ci na poszczególnych etapach ciąży, co również możesz wykorzystać w rozmowach z innymi Mamami. 

Pisanie w dzienniczku możesz także potraktować jako wyjątkową chwilę dla samej siebie, w której nieco zwalniasz i zatrzymujesz te istotne momenty na dłużej. Nie przejmuj się stylem, poprawną polszczyzną i przecinkami - pisz o tym, co jest dla Ciebie w danej chwili najważniejsze i o czym chciałabyś pamiętać jak najdłużej. Magiczną mocą pisania jest jeszcze to, że może nam pomóc w redukcji stresu i lęku. Drogie Mamy, nie czekajcie i łapcie za długopisy, gdy tylko poczujecie taką ochotę i piszcie, piszcie i jeszcze raz piszcie! 

 

 

Aktywność fizyczna w ciąży. 

Jeżeli zastanawiacie się, jak to jest z tą aktywnością fizyczną w ciąży i czy w ogóle przyszłe mamy mogą sobie na nią pozwolić, to już spieszę Wam z odpowiedzią. 

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która jest nieco bardziej intensywna, niż przejście z łóżka do łazienki, pamiętajcie, by skonsultować tę sprawę ze swoim lekarzem. Jeżeli otrzymacie od niego zielone światło i jasno zakomunikuje, że ruch dobrze Wam teraz zrobi, to śmiało - znajdźcie coś dla siebie.

O aktywności fizycznej w ciąży mówi i pisze się teraz naprawdę dużo. W przeszłości panowało jednak przekonanie, że ciężarne kobiety nie powinny w ogóle myśleć o sporcie. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, jak pływanie, które może zredukować nacisk na stawy i mięśnie czy joga prenatalna, poprawiająca elastyczność, może zdecydowanie poprawić zdrowie i mamy, i dziecka. Oczywiście, na odpoczynek i beztroskie leżakowanie też trzeba znaleźć czas, ale nie bójcie się ruchu. Przede wszystkim musicie słuchać swojego ciała i reagować na jego sygnały. Dzięki temu będziecie wiedziały, na co możecie sobie pozwolić, aby nie pogorszyć swojego samopoczucia, ale i zdrowia.

Ciąża nie musi wykluczać aktywności fizycznej, a ciężarna kobieta nie musi czekać do narodzin dziecka, by pójść na spacer. Pamiętajmy jednak, by zachować zdrowy rozsądek i zostawić sporty ekstremalne i wysokogórskie na późniejszy etap naszego życia. 

Dbajcie o siebie i rozmawiajcie szczerze ze swoimi lekarzami. 

 

Zioła i herbaty w ciąży.

I o ile z dobrem ziół do swojej ciążowej codzienności także należy być ostrożnym i koniecznie najpierw skonsultujcie tę sprawę ze swoim lekarzem, to słowem wstępu, bo planuję poświęcić im, aż cały, oddzielny wpis, wprowadzę Was w ich magiczny świat.

Dolegliwości mogą pojawić się w każdym trymestrze ciąży. Trzeba więc przygotować się na każdą ewentualność i tutaj, Drogie Mamy, jest moment, w którym warto przyjrzeć się bliżej tym magicznym roślinom i z pomocą lekarza znaleźć coś dla siebie. Oczywiście, każda przyszła Mama powinna najpierw sprawdzić, co i w jaki sposób na nią oddziałuje, ale bez wątpienia zioła wracają do swojej popularności, i to nie bez powodu.

Dolegliwości żołądkowe, napięcie, nudności, wymioty? Brzmi znajomo? I może Was zaskoczę, ale tak – niektóre zioła, jak imbir, rumianek czy jeżówka purpurowa, mogą pomóc Wam w tych nieprzyjemnych momentach. Czujecie się zaciekawione? Mam nadzieję, że tak, bo już niedługo na blogu pojawi się wpis dedykowany właśnie ziołom i herbatom w życiu przyszłych Mam.

← Starsze Posty

Zostaw komentarz

Blog Cudotwórczyń

RSS
Nasze świąteczne propozycje stylizacji na okres ciąży i karmienia

Nasze świąteczne propozycje stylizacji na okres ciąży i karmienia

Ada Fiedorow przez Ada Fiedorow

Hej!  Nasza nowa kolekcja już jest dostępna na stronie. W tym sezonie, jeszcze bardziej niż poprzednio, stawiamy na dopracowane, ponadczasowe modele ze sprytnie ukrytymi funkcjami ciążowo-karmiącymi....

Czytaj więcej
Cała prawda o połogu. Jak się do niego przygotować?

Cała prawda o połogu. Jak się do niego przygotować?

Ada Fiedorow przez Ada Fiedorow

Połóg to nie bułka z masłem. Problem jest kilkupoziomowy. Z jednej strony Twoje ciało przeżywa ogromną zmianę i próbuje wrócić do stanu poprzedniego. Twoje hormony robią...

Czytaj więcej